Smrekač

OB DNEVU ŽENA

smo radijci čestitali vsem našim deklicam, dekletom, ženskam, ženam ter jim privoščili pravi glasbeni odmor.

ŽELIMO VAM SREČEN KONEC SVETA

Decembra so iz medijev kar deževale novice in ugibanja o koncu sveta. Upali smo, da se napovedi ne bi uresničile, a hkrati smo se bali, da bi se res zgodilo kaj strašnega. Tema je bila ravno tako skrivnostna, da smo se odločili raziskati, kaj je tisto, kar ljudi privlači, da neprestano govorijo o tem. Tako smo ravno na dan, ko naj bi bil konec sveta, torej na 21. 12. 2012, zadnjič v letu 2012 predvajali oddajo Radio Smrekač. Kot se spodobi “za zadnjo oddajo”, smo naše minute tokrat namenili predvsem zabavi. Poleg vseh pesmi, za katere so poskrbeli naši pevci, smo se pogovarjali predvsem o koncu sveta in prihajajočih praznikih. Lara in Tinkara sta v živo zapeli pesem s šolske zgoščenke Kaj je na koncu sveta, sedmošolce pa smo povprašali, kaj bi vzeli s seboj na konec sveta …

Anketa

Kaj bi pa vi vzeli na konec sveta? Naš Dani veliko poje, zato bi s seboj zagotovo vzel zgoščenko Justina Bieberja. Očitno jo velikokrat posluša, saj zna nekatere pesmi zapeti prav tako dobro kot znani pevec. To je dokazal tudi, ko je v naši oddaji v živo zapel Mistletoe.

Justin Bieber – Mistletoe

Konca sveta na ta dan nismo dočakali. Sreča! Tako bomo lahko imeli še kakšno oddajo Radia Smrekač.

TA VESELI DAN

Glede na to, da je bil 3. decembra rojstni dan Franceta Prešerna, smo se radijci malo poveselili. Konec koncev imamo na ta dan že od 200-letnice pesnikovega rojstva Ta veseli dan kulture. V zadnjih letih je to eden od najbolj množičnih enodnevnih kulturnih dogodkov v Sloveniji, saj svoja vrata na stežaj odprejo domala vsi kulturni hrami. In da je Prešeren res cenjen, dokazuje tudi kulturna prireditev Ljudje, prižgimo luč!, ki vsako leto zaznamuje uvod v praznično decembrsko vzdušje na ljubljanskih ulicah. Ob njenem zaključku se hkrati prižgejo vse lučke praznične osvetlitve mesta.

MINUTKA ZA ŽIVLJENJE

Dan pred prvim decembrskim dnem smo se spomnili, kako dragoceno je naše življenje. In kako dragoceno je naše zdravje! 1. decembra je bil namreč svetovni dan boja proti aidsu. Od začetka pandemije aidsa se je po svetu okužilo skoraj 60 milijonov ljudi, 25 milijonov pa jih je umrlo. Prav zato pravimo aidsu tudi kuga moderne dobe. In čeprav o načinu okužbe z virusom HIV in bolezni vemo vedno več, statistike kažejo, da je število obolelih še vedno veliko. Zboli lahko vsak, a bolezni se lahko uspešno izognemo, če se pred njo ustrezno zaščitimo. Ne razmišljajmo torej o tem, da ne moremo zboleti! Aids je še kako resnična bolezen. Bodimo osveščeni! Pogovarjajmo se o aidsu in ga s skupnimi močmi ustavimo! Aids ne izbira, mi lahko!

SVETOVNI DAN HRANE

16. oktobra smo se med malico spomnili na pomen hrane. Osnovni namen svetovnega dne hrane je pritegniti pozornost splošne javnosti in opozoriti na problem lakote, ki pesti milijone ljudi po svetu. Letošnji svetovni dan hrane je potekal pod geslom Povezovanje v kmetijstvu je ključ za zagotavljanje virov hrane. To je predvsem pobuda za pridelovalce, trgovce, posrednike in druge. In kaj lahko naredimo mi? Predvsem se moramo truditi, da bomo bolj ekološko in smotrno ravnali z živili in energenti. Hrano, ki nam je dana, moramo spoštovati in ceniti. Spomnimo se, koliko pridnih rok je bilo potrebnih, da je prišla do nas in koliko je lačnih, ne samo v daljnih deželah, ampak tudi v naši okolici. Truditi se moramo za zdrav način prehranjevanja, ki vključuje veliko sadja in zelenjave, ki jo pridelajo naši kmetje. Z zdravim prehranjevanjem zdravje varujemo in sočasno preprečujemo številne dejavnike tveganja za nastanek bolezni. Vse to narekuje privzemanje bolj premišljenega življenjskega sloga. Potrudimo se!

OB TEDNU OTROKA IN SVETOVNEM DNEVU UČITELJEV

smo radijci sporočili, da se v dobri družbi ni treba bati življenja, nič ni treba prikrivati ali čakati na boljše čase. V dobri družbi mladi želijo prisluhniti starejšim in starejši želijo prisluhniti mlajšim. Le stopiti si moramo nasproti.

VSTALA PRIMORSKA

Našo prvo oddajo v šolskem letu 2012/13 smo namenili spominu na pomemben zgodovinski dogodek – priključitev Primorske k matični domovini. Velik pomen nosi ta praznik predvsem za Primorce, ki zelo radi prepevajo svojo neuradno himno Vstajenje Primorske:

Vstala Primorska si v novo življenje,
z dvignjeno glavo korakaj v nov čas!
V borbah, ponižanju, zmagah, trpljenju
našla si končno svoj pravi obraz.